Önsöz - Nuri Yüksel

Asırlık anıt ağaçlarımız, İstanbul'un eşsiz tarihine tanıklık ediyor.

Tarih ve kültürümüze tanıklık eden yaş, çap özellikleri ve ihtişamları ile anıt ağaçlar, gelecek nesillere aktarılması gereken tarihimizin canlı temsilcileri ve kültürel mirasımızdır. Anıt ağaçlar, bulundukları semte adını verecek kadar kentle özdeşleşmiş ve tarihimize şahitlik etmiş olup, hikâyeleri kulaktan kulağa günümüze kadar ulaşarak sosyal hayatımızda yerini almıştır. Eyüp Camii çınar ağacı, Topkapı Sarayı'ndaki çınar ve servi ağaçları, Gülhane Alemdar Taşlı Çınarı, Yıldız Korusu içindeki meşe ağacı, Sultanahmet Camii'nde bulunan çınar ağacı, Çatalca ve Sarıyer'in anıt ağaçları, Florya Korusu sakız ağaçları gibi günümüze kadar ulaşabilen çok sayıda asırlık ağaçlarımız bu proje kapsamında ele alınmıştır.

Bu çalışmada anıt ve korunmaya değer özelliği olan ağaçların tespiti, konumsal bilgilerinin belirlenmesi, ağaçlara ait sağlamlık testlerinin yapılarak gelecek nesiller için kültür köprüsü oluşturması, eko turizm, bilimsel araştırma ve eğitim çalışmalarına katkı sağlaması amaçlanmıştır. Ayrıca çalışma sonuçları web ve mobil sistemler vasıtasıyla herkesin kullanımına sunulmuştur.

Anıt ve Korunmaya Değer Ağaçlar için yapılmış en geniş kapsamlı bu çalışmada emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

 

Nuri YÜKSEL
Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Md.